خبرگزاری تسنیم: امین‌حسین نقشینه در گفت‌وگو با خبرنگار درباره وضعیت جوی سه روز آینده کشور اظهار کرد: سامانه بارشی که اواخر روز پنجشنبه وارد کشورمان شدههمچنان در بخش‌هایی از شمال غرب، نیمه غربی، جنوب و مرکز کشور فعال است؛ شدت بارش‌ها در غرب و زاگرس مرکزی پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه دستاورد این سامانه بارشی، رگبار و وزش باد موقتی است، افزود: طی روز شنبه نیز این سامانه بارشی تقویت می‌شود و علاوه بر نیمه غربی، بخش‌هایی از مرکز، البرز شرقی، شمال و حتی شرق کشور را در برمی‌گیرد.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: شدت بارش در روز شنبه نیز برای بخش‌های غربی، جنوبی و زاگرس مرکزی پیش‌بینی می‌شود.

نقشینه با بیان اینکه کاهش نسبی دما امروز در بخش‌هایی از کشور آغاز شده است، گفت: از صبح امروز بخش‌هایی از سنندج، ارومیه، تبریز و زنجان با کاهش هشت درجه‌ای دما مواجه شده‌اند و این روند کاهش دما در روزهای آتی برای نوار شمالی کشور نیز به وقوع می‌پیوندد.

وی افزود: طی ساعات آتی و با تقویت این سامانه بارشی احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها در استان‌های ایلام، کرمانشاه، کردستان و لرستان دور از انتظار نیست بنابراین باید تمهیدات لازم در این رابطه اندیشیده شود و مسافران یا مردم از توقف در حاشیه رودخانه‌ها جدا خودداری کنند.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه از اواخر وقت فردا جریانات شمالی وارد کشور می‌شود، گفت: با ورود جریانات شمالی شاهد بارش باران و کاهش محسوس دما در استان‌های شمالی کشور خواهیم بود.

به گفته نقشینه، طی دو روز آینده وزش باد شدید بخش‌هایی از شرق کشور را در برمی‌گیرد که پیامد آن گردوخاک و کاهش کیفیت هوا خواهد بود.

وی افزود: بارش‌ها در استان تهران نیز تا روز چهارشنبه و به صورت پراکنده ادامه می‌یابد و ساکنان پایتخت هوایی کاملا بهاری را مشاهده می‌کنند.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: این سامانه بارشی فعال اواخر وقت روز سه‌شنبه و روز چهارشنبه از کشور خارج می‌شود و رفته رفته افزایش دما بخش‌های مختلف را در برمی‌گیرد.

نقشینه اظهار کرد: طی دو روز آینده دریای خزر و خلیج فارس مواج پیش‌بینی می‌شود و مردم باید به اخطاریه‌ها توجه لازم را داشته باشند.

وی، شهرکرد با هفت درجه بالای صفر را خنک‌ترین و یزد با 32 درجه بالای صفر را گرمترین نقطه کشور دانست و گفت: دمای هوای تهران نیز امروز در گرمترین لحظات به 24 درجه بالای صفر رسید.لینک منبع

مطلب باران بهاری تا چهارشنبه می‌بارد در سایت مفیدستان.